چگونه مصرف انرژی در پکیج دیواری را کاهش دهیم؟

پکیج دیواری

چگونه مصرف انرژی در پکیج دیواری را کاهش دهیم؟

پکیج دیواری جایگزین های بسیار مناسبی برای آبگرمکن های قدیمی هستند که مهمترین مزیت آنها صرفه جویی در مصرف انرژی بوده است. آبگرمکن ها دارای مخزنی برای آب گرم هستند اما پکیج های دیواری، آب گرم را تنها در هنگام نیاز تولید میکنند و همین موضوع موجب مصرف کمتر انرژی و در نتیجه کاهش رقم قبض برق و گاز میشود. در این مطلب قصد داریم نکاتی در مورد کاهش مصرف انرژی پکیج دیواری را برای شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

مقدمه

پکیج های دیواری فاقد مخزن بوده و آب را تنها در زمان نیاز به صورت مستقیم گرم میکنند اما در آبگرمکن های قدیمی آب باید با مصرف انرژی زیادی گرم مانده و در مخزن نگهداری میشود. پکیج های بدون مخزن خود شامل دو نوع گازی و برقی میشوند که عملکردی مشابه داند. عملکرد این پکیج ها به گونه است که وقتی شیر آب گرم را باز میکنید آب سرد وارد پکیج شده و جریان آب در اثر تماس با المنت حراتی به سرعت گرم شده و به شیر آب گرم وارد میشود. برای مصرف بهینه پکیج باید نکاتی که در ادامه ذکر شده رعایت نمایید:

انتخاب پکیج متناسب با نیاز و مساحت خانه:

به طور کلی پکیج‌های گازی نسبت به پکیج های برقی حجم بیشتری از آب را گرم میکنند. این پکیج ها میتوانند در هر دقیقه نزدیک به ۱۰۰ لیتر آب را گرم و آماده مصرف نمایند. برای خانه های پرجمعیت و بزرگ پکیج های کوچک مناسب نیستند زیرا در چنین خانه هایی تعداد بیشتری شیر آب باز میشود و در نتیجه پکیج نمیتواند به طور مداوم این آب گرم را تامین نماید. برای چنین خانه هایی میتوانید از یک پکیج با ظرفیت بیشتر استفاده کنید اما توصیه میکنیم در این خانه ها دو یا چند پکیج با ظرفیت‌های کمتر نصب کنید. برای خانه های پر جمعیت بهتر است پکیج ها به صورت اختصاصی نصب شوند. برای مثال برای حمام و سرویس بهداشتی یک پکیج، برای آشپزخانه یک پکیج و برای گرمایش خانه با شوفاژ نیز یک پکیج نصب نمایید.

مصرف انرژی پکیج دیواری

نصب صحیح پکیج

یکی از عوامل مهم در مصرف بهینه پکیج دیواری نصب صحیح آن است.  پکیج باید در جای صحیحی نصب شود و قسمت‌های مختلف نصب آن بررسی شوند. پکیج باید به گونه ای نصب شود که تراز باشد زیرا وقتی پکیج کج باشد باید بیشتر کار کند تا آب را گرم کند و یا آب را به اندازه کافی گرم نمیکند.

لوله‌کشی پکیج صحیح باشد:

دومین عامل در مصرف بهینه پکیج دیواری نوع سیستم لوله کشی آن است. بهتر است محل اتصال پکیج تا محل مصرف کمترین حد ممکن باشد تا طول لوله کمتر بوده و پیکج بتواند به سرعت و به راحتی آب گرم را به شیرهای مصرفی ارسال نماید. وقتی فاصله شوفاژها تا پکیج زیاد باشد و لوله‌های گرمایش از کف طویل باشند از عملکرد صحیح پکیج کاسته شده و آب گرم به اندازه کافی و به موقع به محل های مصرف نمیرسد. نکته دیگر در مورد جنس لوله هاست. بهتر است لوله های پکیج عایق بندی شده و پلاستیکی باشند تا در طول مسیر لوله کشی کمترین هدررفت گرما را داشته باشیم.

آموزش لوله کشی پکیج دیواری

جریان آب را کم کنید:

یکی از راهکارهای بهبود عملکرد پکیج دیواری و کاهش مصرف انرژی آن، کم کردن جریان آب به پکیج است. پکیج ها معمولا در هر دقیقه میتوانند ۱۰۰ لیتر آب را گرم نمایند اما اگر به این مقدار آب واقعا نیاز ندارید بهتر است نرخ جریان آب را کم کنید تا مصرف انرژی در پکیج دیواری کاهش یابد.

شیر آلات

یکی دیگر از عوامل موثر در مصرف بهینه انرژی در پکیج ها اطمینان از عملکرد صحیح شیر آلات محل مصرف است. برخی شیر آلات موجود در خانه ها بسیار قدیمی بوده و جریان آب وودی در آنها زیاد است.  هر چه نرخ جریان خروجی آب از لوله ها کمتر باشد آب بیشتر در لوله ها مانده و بیشتر گرم میشود و در نتیجه پکیج انرژی کمتری مصرف خواهد کرد.

سرویس به موقع پکیج

یکی از مهمترین عوامل موثر بر بهبود عملکرد و مصرف بهینه انرژی در پکیج ها، سرویس به موقع و تمیز کردن منظم آن است. سرویس دوره ای پکیج عمر دستگاه را بهبود بخشیده و از خرابی زود هنگام آن پیشگیری میکند. سرویس دوره ای پکیج باید هر شش ماه یک بار یا حداقل سالی یک بار انجام شود تا مواد معدنی و رسوبات کلسیم از لوله های آن کاملا خارج شوند.

دسته بندی
کلیدواژه‌ها

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *