بررسی دلایل سروصدای کولر آبی

بررسی دلایل سروصدای کولر آبی

بررسی دلایل سروصدای کولر آبی

با اینکه کولر آبی می تواند باعث خنک شدن فضای خانه شود اما برخی اوقات صدای زیاد کولر آبی آزار دهنده است به همین دلیل در این مقاله به بررسی دلایل سروصدای کولر آبی می پردازیم. اصلی ترین علت سر و صدای کولر آبی خشک شدن یاتاق است که با روغن کاری یاتاق کولر آبی مشکل برطرف می شود اما این مشکل تنها محدود به یاتاق نیست و عواملی دیگر تاثیرگذار است که به بررسی آن خواهیم پرداخت.

سرویس به موقع کولر آبی باعث می شود که به موقع اقدام به روغن کاری موتور و کولر آبی کنید و علاوه بر آن به بررسی وضعیت تسمه کولر آبی و پولی ها بپردازید که در صورت نیاز تعویض قطعات را انجام دهید. سرویس کولر آبی و تراز بودن کولر باعث کاهش صدای زیاد کولر آبی می شود. برای سرویس کولر آبی بهتر است با متخصصان تاسیسات آچار و شماره تلفن ۰۹۱۲۲۰۳۰۹۷۹ تماس بگیرید.

آموزش روغن کاری موتور و یاتاق کولر آبی

دلایل سرو صدای زیاد کولر آبی

خشک شدن یاتاق های کولر آبی

به تعویض انداختن  سرویس کولر آبی باعث می شود فراموش کنیم که روغن کاری یاتاق ها را به موقع انجام دهیم. یاتاق کولر آبی دارای بلبرینگ است که در صورت خشک شدن سر و صدای زیادی ایجاد می کند از این رو بهتر است هر ماه اقدام به روغن کاری یاتاق کنید.

شل شدن پولی های کولر آبی

پولی پروانه و پولی موتور محلی برای نگهداری تسمه کولر است. برخی اوقات سروصدای زیاد کولر آبی حاکی از شل شدن پولی کولر است.

پولی کولر دو عدد است پولی که سر موتور دارد و دومین پولی درانتهای سر موتور پروانه است. پولی ها باعث گردش پروانه کولر می شوند شل شدن و یا گشاد شدن پولی عاملی بر افزایش صدای کولر است.

 • در صورت شل شدن پولی کافیست تسمه کولر را در بیاورید و پیچ های آنرا سفت کنید و مجدد تسمه کولر جا بیندازید.
 • در صورت گشاد شدن پولی باید اقدام به خرید پولی کولر و نصب مجدد آن کنید.

خرید و تعویض یاتاق ها

یاتاق ها به دلیل زنگ زدگی، فرسودگی یا افزایش طول عمر و… خراب می شوند از این رو بهتر است اقدام به خرید و تعویض یاتاق کنید.

هنگام خرید یاتاق توجه داشته باشید که یاتاق با توجه به حجم کولر سایز متفاوتی دارند.

تعمیر موتور کولر و تعویض بوشن موتور

عواملی چون سفت شدن تسمه کولر، رطوبت بالا، ضعیف شدن موتور و.. باعث آسیب رساندن به بوشن موتور کولر می شود. در صورتی که تخصص لازم دارید می توانید با خرید براکت بوشن آنرا عوض کنید در غیر این صورت با باز کردن موتور کولر می توانید آنرا پیش تعمیرکار کولر آبی ببرید تا بوشن را عوض کنند.

تاب داشتن پروانه کولر آبی

کج شدن یا تاب برداشتن پروانه کولر آبی و حتی تراز نبودن کولر آبی یکی دیگر از عوامل صدای زیاد کولر آبی است. برای اینکار نیاز به تعویض محور و یا پروانه کولر دارید.

خرابی تسمه پروانه کولر

ریش ریش شدن یا نخ نما شدن تسمه کولر باعث ایجاد صدای جیر جیر کولر آبی می شود. اگر به موقع سرویس کولر آبی را انجام دهید متوجه خرابی تسمه پروانه خواهید شد و آنرا به موقع عوض می کنید. برای تعویض تسمه کولر آبی کافیست با شماره تلفن ۰۹۱۲۲۰۳۰۹۷۹ تماس بگیرید.

تسمه کولر آبی نباید زیاد شل یا سفت باشد و خرابی پولی هم عاملی بر خرابی تسمه پروانه کولر است.

علت صدای جیر جیر کولر آبی

 1. خشک شدن یاتاق ها
 2. تراز نبودن کولر آبی
 3. کج بودن محور پروانه

2 دیدگاه

  م .اکبری

  تیر ۳۰, ۱۳۹۸ @ ۳:۳۴ ق.ظ

  سلام
  دمت گرم
  اسم قطعات رو نمی دونستم شما روی شکل نشون دادین
  ایول دمت گرم

   شهرام سیاح

   مرداد ۱۳, ۱۳۹۸ @ ۱:۲۶ ب.ظ

   خواهش میکنم انجام وظیفه ست

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *