payamgps.com

روشهای تست ترانسفورماتورهای کولر گازی

روشهای تست ترانسفورماتورهای کولر گازی

روشهای تست ترانسفورماتورهای کولر گازی

ترانسفورماتورها یکی از قطعات الکتریکی مهم در کولرگازی ها می باشند که وظیفه آنها تامین ولتاژ موردنياز المانهاي برد كنترل (آي سي ها-  رله ها و …) است.

این ترانسفورماتورها اغلب دارای يك ورودی و دو خروجي ميباشند که ورودی آنها۲۲۰ ولت و خروجي آنها  ۱۲ و يا ۹، ۱۲ولت است. پس از روشن شدن کولر گازی این ترانسفورماتورها گرم می شوند اما برای محافظت از آنها در برابر گرمای بیش از حد، یک فیوز حرارتی بر روی ترانس تعبیه شده است.

فیوز حرارتی که بر روي هسته ترانسفورماتور قرار داده می شود با مدار سيم پيچ اوليه به صورت سری بسته میشود و کاملا گرمای هسته را حس میکند. این فیوز در داخل يك پوشش پلاستيكي قرار دارد و در صورتی که دما به ۷۷ درجه سانتیگراد برسد عمل کرده و مدار را قطع میکند.

انواع روشهای تست ترانسفورماتورهای کولر گازی

روش اول

برای تست ترانسفورماتور میتوانید از اهم متر استفاده کنید. برای این کار ابتدا باید ترانس برد را از روي برد كنترل جدا کنید و با استفاده از اهم متر مقدار مقاومت ورودی و خروجی آن را اندازه گیری نمایید.

اگر اهم متر مقاومت سیم پیچ ورودی را ۳۰۰ اهم نشان بدهد یعنی سیم پیچ اولیه سالم است اما در صورتی که دستگاه مقاومت سیم پیچ ورودی را بی نهایت نشان داد به احتمال زیاد فيوزحرارتي روي ترانس سوخته است و باید تعویض گردد.

اگر میخواهید از سوخته بودن فیوز حرارتی مطمئن شوید میتوانید این تست را انجام دهید:

فیوز حرارتی را از روی ترانس باز کرده و پوشش پلاستیکی روی فیوز را از آن جدا کنید. سپس پروب هاي اهم متر را به دو سر فیوز وصل کنید. اگر عدد مقاومت صفر بود یعنی فیوز حرارتی سالم است و اگر اهم متر مقاومت بی نهایت را نشان داد یعنی فیوز حرارتی سوخته و باید تعویض شود.

روشهای تست ترانسفورماتورهای کولر گازی

روش دوم

در روش دوم باید ولتاژ ۲۲۰ ولت را به ورودی ترانس متصل کرده و با استفاده از ولت متر ولتاژ خروجي ترانس را اندازه گیری کرد. در این روش ورودي ترانس را به ولتاژ ۲۲۰ ولت برق شهری و سیم های زرد رنگ خروجی را به ولتمتر وصل کنید (ولتمتر باید روی رنج ~v باشد) که در این حالت ولتمتر باید جریانی بیشتر از ۱۲ ولت را نشان دهد. حالا پروبهاي ولتمتر را به سيمهاي سفيد خروجي وصل کنید. اگر ترانسفورماتور سالم باشد ولتمتر باید ولتاژی در حدود ۹ ولت را نشان دهد. در غیر این صورت مانند روش قبل عمل کنید:

فيوز حرارتي را از روي ترانسفورماتور باز كرده و مانند روش قبل آن را امتحان کنید. اگر فیوز حرارتی سالم است قطعا ترانس خراب شده و باید تعویض گردد.

 

 

 

 

 

 

 

کلیدواژه‌ها

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *