علل سوختن موتور کولر گازی و تعمیر آن

علل سوختن موتور کولر گازی و تعمیر آن

در صورتی که نیاز به سرویس و یا تعمیر موتورکولر گازی خود دارید می توانید از متخصصین ” آچار” کمک بخواهید. متخصصین و تعمیرکاران خبره ” آچار” آمادگی خود را جهت هرگونه خدمات اعلام می دارند. ” خدمات آچار” شامل سرویس کردن و تعمیرات مانند سرویس کردن، عیب یابی و رفع مشکلات کولرهای گازی شما عزیزان در مکان شما می باشد. فقط کافیست در تمام روزهای هفته با ما تماس بگیرید و از خدمات این مجموعه در هر نقطه از تهران استفاده نمایید.


موتور یا همان کمپرسور کولر گازی مهمترین و گران ترین قطعه کولر گازی می باشد. در صورت آسیب دیدن این قطعه مهم دیگر کولر گازی توان چرخش گاز در مدار یا سیکل را نداشته و در نتیجه قابلیت خنک سازی خود را از دست می دهد. سوختن کمپرسورها یکی از رایج ترین و مهمترین ایرادات کمپرسورهاست که در این مطلب قصد داریم شما را با علل سوختن این قطعه مهم و نحوه تعمیر آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

🔵کمبود گاز در کولر

کاهش گاز کولر گازی و نبود آن میتواند موجب بروز مشکلاتی در کمپرسور و خرابی آن شود.

🔵نوسانات برق شهری

نوسانات برق شهری یکی دیگر از علل عمده خرابی کمپرسور اسپلیت هاست. برای مثال وقتی کولر در حال کار است و ولتاژ برق به زیر ۲۰۰ ولت برسد کمپرسور ناگهان زیر بار می ماند و در واقع عملکرد آن قطع می شود. در این حالت کمپرسور متوقف شده اما برق بر روی سیم پیچ است و در نتیجه سیم پیچ به شدت آمپر کشیده اما نمیتواند قطعات داخلی را به کار بیندازد. این مشکل موجب اورلود کردن موتور می شود. در این وضعیت قطعه ای در داخل موتور قرار دارد که در زمان خطر، برق کولر را قطع میکند و میتواند موجب سوختن کمپرسور شود.

🔵کثیف بودن کنداسور

سومین عامل سوختن موتور، کثیف بودن کنداسور کولر گازی است. کنداسور یکی از قطعات مهم کولر گازی بوده که ظاهری شبیه به رادیات ماشین دارد.

هنگامی که گاز داغ از کمپرسور وارد کنداسور (روی آت دور یا یونیت بیرونی کولر نصب شده) می شود اگر کنداسور کولر کثیف باشد قادر به تخلیه کامل این گرما نبوده و موجب بالا رفتن فشار گاز می شود. برای مثال فشار گاز طبیعی باید 60 باشد اما در یک کنداسور کثیف فشار بالا رفته و مثلا عدد 90 را نشان می دهد که این مساله موجب بالا رفتن مصرف برق می شود. با بالا رفتن بیش از حد آمپر خطر سوختن کمپرسور بیشتر شده و از طرفی افزایش فشار گاز فشار زیادی به کمپرسور وارد میکند که میتواند موجب خرابی آن شود.

🔵وجود هوا داخل لوله های مدار کولر گازی

اگر در لوله های مدار کولر گازی هوا وجود داشته باشد خطر سوختن موتور بالاتر می رود. برای پیشگیری از این مساله نصاب باید در هنگام نصب اسپلیت، هوای داخل لوله ها را به وسیله دستگاه وکیوم خارج کند.

اگر در این لوله ها هوا وجود داشته باشد ممکن است با روغن کمپرسور ترکیب شده و آن را خراب کند. وجود هوا در داخل لوله ها همچنین موجب اکسید شدن قسمت داخلی کمپرسور می شود. به مرور این زنگ زدگی ضخیم تر شده و به قطعات دیگر موتور سابیده می شود که در این حالت ممکن است کمپرسور قفل کرده و یا اصطلاحا گیرپاج کند.

وجود هوا در داخل مدار ممکن است موجب تغییر نقطه ذوب گاز شود.

مرطوب شدن داخل مدار نیز خطر کیپ شدن لوله مویی کولر گازی را به دنبال دارد که در این حالت چرخش گاز در داخل سیکل متوقف می شود. در این وضعیت کمپرسور دیگر قادر به چرخاندن نبوده و در نتیجه دمای و آمپر آن بالا رفته، سرما کم شده و خطر سوختن کمپرسور بالا می رود.

🔵خرابی خازن

خازن قطعه ای مهم در کولرگازی است که نقش اصلی را در استارت زدن کولر گازی دارد. کولر گازی برای استارت زدن و شروع به کار به یک ولتاژ بالای ناگهانی دارد و این وظیفه بر عهده خازن کولر است. خازن قادر است مقدار زیادی ولتاژ را جمع آوری کرده و به صورت ناگهانی آن را آزاد سازد.

کمپرسور برای راه اندازی کولر و به دلیل فشار گاز به ولتاژ زیادی (حدود 400 ولت) نیاز دارد که برای این میزان ولتاژ به خازن نیاز دارد. در صورت خرابی خازن کمپرسور دیگر  توان استارت زدن را نخواهد داشت که در این حالت کمپرسور در هنگام استارت زدن صدای زوزه ای می دهد. این صدا حدودا 10 ثانیه شنیده می شود و در همین زمان دستگاه آمپر زیادی میکشد و اورلود میکند.

اورلود کردن موتور مانع از سوختن آن می شود تا کولر پس از خنک شدن مجددا راه اندازی شود. خرابی خازن تکرار این مساله میتواند موجب سوختن موتور شود.

🔵بیش از حد بودن طول لوله کولر گازی

بیش از حد بودن طول لوله کولر گازی نیز میتواند به کمپرسور آن آسیب بزند. برای طول لوله اسپلیت ها یک حد معین و استانداردی وجود دارد که در صورت بیشتر شدن طول لوله وقتی کپرسور میخواهد راه اندازی شود باید حجم زیادی گازی که درون این این لوله ها وجود دارد را به چرخش دربیارود که این مساله فشار زیادی به موتور آورده و موجب استهلاک آن می شود.

برای لوله کشی توکار کولر گازی باید پیش از نصب ظرفیت دستگاه و متراژ لوله را محاسبه کرد تا بتوان یک جانمایی مناسب برای کنداسورها انجام شود. این امر در افزایش طول عمر مفید کپرسورها بسیار موثر است.

علاوه بر دلایل ذکر شده در بالا علل دیگری نیز میتواند موجب سوختن موتور کولر گازی شود که از مهمترین آنها میتوان به این موارد اشاره کرد:

 • خرابی کنتاکتور و قطع و وصل کردن برق موتور
 • خرابی برد کولر گازی
 • دو پهن بودن لوله های توکار که میتواند چرخش گاز را مسدود نماید.
 • خرابی فن کندانسور
 • و ….

بنابراین علل زیادی میتواند موجب خرابی و سوختن موتور کولر گازی شود که تنها پس از انجام تست های مخصوص میتوان علت اصلی را تشخیص داد. پس در صورت خراب شدن و سوختن موتور اسپلیت باید ابتدا علت اصلی پیدا و رفع شود تا پس از تعویض موتور، کولر باز هم خراب نشود.

1 Comment found

  سوختن موتور کولر گازی کولر گازی سایت شیراز تعمیرات علت و رفع سوختن کولر گازی

  مرداد 22, 1400 @ 8:38 ب.ظ

  […] که در این مقاله آنها را بررسی می کنیم موتور یا همان کمپرسور کولر گازی مهمترین و گران ترین قطعه کولر گازی می باشد. در صورت […]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *