کولر گازی اینورتر وی چه تفاوتی با کولرگازی دی سی اینوتر دارد؟

کولر گازی اینورتر وی

کولر گازی اینورتر وی چه تفاوتی با کولرگازی دی سی اینوتر دارد؟

کولر گازی اینورتر وی و دی سی اینورتر هر دو از کولر گازی های کم مصرف محسوب می شوند که برخلاف کولرگازی های قدیمی تر مصرف برق بسیار پایینی دارند. کولر گازی اینورتر (INVERTER V)  و کولری گازی های (D C INVERTER) کولر گازی های کم مصرف و فوق کم مصرف هستند که هم مصرف برق پایین و هم بازدهی بسیار بالایی دارند. در این مطلب قصد داریم شما را با مهمترین تفاوت های این دو کولر گازی کم مصرف آشنا کنیم.

تفاوت در نوع گاز مبرد سیستم

اولین تفاوت این دو نوع کولر گازی کم مصرف، نوع گاز مورد استفاده در سیستم مبرد آنهاست. کولر های دی سی اینورتر که تکنولوژی مدرن تری دارند دارای گاز مبرد R410A هستند. این گاز با مصرف انرژی بسیار کمی میتواند گرما را انتقال دهد و در نتیجه این نوع کولر گازی ها مصرف برق کمتری خواهند داشت. کولر گازی های دی سی اینورتر بهترین انتخاب برای مناطق معتدل و نیمه گرمسیری هستند. در کولرهای اینورتر وی از گاز مبرد R22 استفاده شده که با مصرف انرژی بیشتری گرما را انتقال میدهند. این گازها بیشتر در کولر های قدیمی با موتور سنگین به کار میروند و در کولرهایی با موتور سبک روتاری نیز از این گاز استفاده میشود. کولرهای  اینورتر وی برای مناطق گرم و حاره ای بهترین انتخاب هستند.

کولر گازی اینورتر وی

تفاوت در جریان برق

سیستم الکتروموتور کولرگازی های D C INVERTER به جریان برق مستقیم DC متصل بوده و با آن تغذیه میشود. دراین کولرها به جای آهنربای القایی از مغناطیس دائمی استفاده شده که تاثیر بسیار مهمی در کاهش مصرف برق داشته است. از طرفی به دلیل متصل بودن به جریان برق DC، این کولرها نیازی به راه اندازی اولیه نداشته و الکتروموتور و کمپرسور کولر با کمترین نیاز به توان و سرعت روشن میشوند. در این کولرها سرعت و توان متناسب با نیاز کم یا زیاد میشود. این کولرها به دلیل اتصال به جریان برق DC میتوانند سرعت را کنترل کرده و کمپرسور میتواند با توجه به نیاز کار کند. در این حالت کمپرسور در اکثر مواقع با توان کم و مصرف برق پایین کار کرده و در عین حال سرمای محیط نیز حفظ میشود.

چگونه یک کولر گازی فوق کم مصرف را تشخیص دهیم؟

برای شناسایی کولرهای دی سی اینورتر یا همان کولرهای فوق کم مصرف باید به برد آن توجه کنید. برد این کولرها در بالای آنها قرار داشته و کاملا قابل مشاهده است. برای اطمینان از فوق کم مصرف بودن کولر میتوانید قسمت بالای کمپرسور را باز کرده و برد دی سی را ببینید. روش دیگر این است که نصاب در هنگامی که کولر کار میکند با استفاده از آمپرسنج مصرف برق را مشاهده و کنترل نموده و فوق کم مصرف بودن آن را تشخیص دهد. کولرهای اینوتر وی برد الکترونیکی اینورتر ندارند اما به جای آن دارای خازن اینورتر بوده که به مصرف پایین برق بسیار کمک میکند.

تفاوت سوم کولرهای اینورتر وی و دی سی اینورتر

کولرهای ایونوتر وی و دی سی اینوتر در ظرفیت های برابر مصرف برق متفاوتی دارند. به طور کلی کولرهای دی سی اینورتر در ظرفیت های برابر با کولرهای اینورتر وی مصرف برق پایین تری دارند.

 

 

دسته بندی

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *