انواع اتصالات در لوله کشی ساختمان

نقش اتصالات در لوله کشی ساختمان:

انواع اتصالات در لوله کشی ساختمان

انواع اتصالات در لوله کشی ساختمان

انواع اتصالات در لوله کشی ساختمان

نقش اتصالات در لوله کشی ساختمان:

  • متصل کردن لوله ها در طول های مختلف به هم و بدست آوردن طول لوله مورد نظر
  • ایجاد پیوستگی های لازم و تغییر جهت در مسیر لوله کشی

اتصالات متنوعی در لوله کشی ساختمان به کار میروند که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. برخی از این اتصالات و کاربردهای آنها را در زیر آورده ایم:

بوشن ها مغزي ها و تبديل ها برای ایجاد پیوستگی در لوله کشی ساختمان ضروری هستند.

سه راه، چهار راه و زانوها برای ایجاد تغییر مسیر در لوله کشی به کار میروند.

برای تبديل قطر دهانه لوله و اتصالات از تبدیل ها استفاده میکنند.

براي بستن دهانه لوله از کلاهک (کپ) و برای کور کردن دهانه از لوله در پوش استفاده میکنند.

شیر فلکه ها برای تنظیم دبی لوله کشی کاربرد دارند و با توجه به جنس، قطر و فشار کار در انواع متعددی ساخته می شوند.

 و …

در ادامه این مطلب شما را با انواع اتصالات ساختمانی و کاربرد هر یک در لوله کشی ساختمان آشنا میکنیم. با ما همراه باشید.

انواع اتصالات در لوله کشی ساختمان

لوله مغزي

در لوله کشی ساختمان لوله های با طول بزرگتر از ۳۰ سانتیمتر را به عنوان تک لوله و لوله هایی با طول کمتر از ۳۰ سانتیمتر را که دو سر آن رزوه شده باشد به عنوان لوله مغزی میشناسند.

سه راهها

سه راهها یکی از پرکاربردترین اتصالات در انشعاب لوله ها هسنتند که انواع و اندازه های متعددی از آنها در بازار موجود است. سه راهها برای ساخت انشعاب هاي ۹۰ درجه کاربرد دارند و همواره انشعاب هایی با زاویه قائمه ایجاد میکنند.

نقش اتصالات در لوله کشی ساختمان:

چهار راه

یکی دیگر از اتصالات پرکاربرد در لوله کشی ساختمان که در اندازه های مختلفی ساخته می شوند. چهار راه در واقع نوعی سه راه است با این تفاوت که یک خروجي ديگر نیز مقابل نافي دارد. این چهار راه خروجی بر روری صفحه ای مشترک و عمود بر هم قرار گرفته اند.

درپوشها

درپوشها از جنس برنج یا چدن بوده و برای بستن انتهاي لوله بوشن دار و اتصالات داراي رزوه مادگي کاربرد دارند. در پوش سر چهار گوش بر جسته يا مغزي برای اندازه های کوچک و در پوش سر شش گوش برای اندازه های بزرگتر به کار میروند.

مهره ماسوره

مهره ماسوره بیشتر در خطوط لوله كشي و تعمیرات آن کاربرد دارد. مهمراه ماسوره ها در انواع مختلفی ساخته می شوند و کاربردهای زیادی دارند. اتصالاتی بوجود آمده از مهره ماسورها به سادگی قابل باز شدن است.

مهره ماسورها دارای رزوهایی سه قسمتی هستند که دو قسمت از آنهه به دو سر لوله ها پیچ می شود و قسمت سوم نیز در عین درگیر بودن با رزوه قسمت اول میتواند بر روی قسمت دوم بلغزد و دو تکه را به هم متصل نگه دارد.

بوشن

یکی دیگر از اتصالات مهم در لوله کشی ساختمان بوده که اغلب از چدن يا آهن چكش خوار و يا برنج ساخته شده اند. در هنگام لوله کشی ساختمان باید سر هر شاخه یک عدد بوشن بسته شود.

اغلب بوشن ها دارای رزوه راستگرد بوده اما نوع چپگرد آن نیز در صورت نیاز قابل ساخت است. روپيچ توپيچ يا دنباله نوع دیگری از بوشن ها هستند که رزوه روپيچ دارند.

بوشن

در لوله کشی سختمان بوشن ها بیشتر برای تبديل اتصال انتهاي رزوه شده (خارجي) لوله به اتصالي با اندازه بزرگتر کاربرد دارند. این بوشن ها در واقع يك روپيچ- توپيچ شبیه به در پوش تو خالي و با دو دهنه به قطر هاي مختلف هستند که میتوانند قطر را کاهش یا افزایش دهند.

انواع اتصالات در لوله کشی ساختمان

كلاهكهاي لوله:

یکی دیگر از اتصالات مهم در لوله کشی ساختمان هستند که برای  بستن لوله يا اتصالي كه داراي رزوه روپيچ باشد کاربرد دارند. کلاهکها نیز از جنس چدن آهن چكش خوار و برنج میباشند.

دسته بندی

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *