نحوه تشخیص ترکیدگی لوله آب با دستگاه

نحوه تشخیص ترکیدگی لوله آب با دستگاه

نحوه تشخیص ترکیدگی لوله آب با دستگاه

لوله کشی آب هر ساختمان یکی از مهمترین تجهیزات مهم برای زندگی و آسایش ساکنین ساختمان محسوب می‌شود، مشکل در لوله های آب ساختمان می‌تواند خسارات سنگینی به بار آید. افت فشار آب، نم و رطوبت دیوار، کاهش فشار آب پکیج دیواری( منجر به کاهش دمای آب گرم، روشن نشدن شوفاژها می‌شود) و در عین حال افزایش قبض آب از علائم و نشانه های نشتی و ترکیدگی لوله آب است. شاید برخی اوقات برای شما پیش آمده باشد که با افت فشار آب ساختمان و نم زدگی دیوار ها مواجه شده باشید ولی مشکل را پیدا نمی‌کنید، قطعا پیدا نکردن مشکل لوله کشی آب منجر به هزینه های سختی برای شما خواهد شد. با مشاهده علائم نشتی لوله آب باید نسبت به رفع آن اقدام کنید، تشخیص محل دقیق نشتی و ترکیدگی لوله آب با دستگاه بهتر است زیرا خسارات کمتری به بار می‌آید.

نشتی لوله آب چگونه ایجاد می‌شود؟

شاید ساختمان های قدیمی را دیده باشید که لوله کشی آب ساختمان توسط لوله های فلزی انجام شده است، به دلیل زنگ زدگی، احتمال فرسودگی لوله های فلزی امروزه بیشتر از لوله های پلاستیکی در لوله کشی ساختمان استفاده می‌شود.

برخلاف گذشته امروزه لوله های آب در کف ساختمان کشیده می‌شود که بهترین روش لوله کشی آب به صورت کلکتوری است. زمانی که عمق خواباندن لوله ها به درستی رعایت نشود و از طرفی حجم و جنس مصالح به کار برده شده در پوشاندن لوله ها به درستی انتخاب نشده باشد، احتمال ترکیدگی لوله آب بر اثر کوچکترین فشاری روی آن وجود دارد که همین عاملی بر نشتی لوله آب است.

  1. زنگ زدگی و پوسیدگی لوله های آب ساختمان
  2. نحوه قرارگیری لوله آب در ساختمان
  3. نوسانات دمایی
  4. میزان فشار آب

از کجا بفهمیم که لوله های آب ساختمان دچار نشتی شده است؟

تشخیص نشتی لوله آب با مشاهده قبض آب

نشتی لوله آب ممکن است با کوچکترین و ریزترین سوراخ لوله آب شروع شود. در این زمان حتی با بستن شیرهای آب ساختمان، آب در جریان است و کنتور آب شما در حال چرخیدن است. اگر به صورت ناگهانی در این دوره با قیمت زیاد قبض آب مواجه شده اید احتمال دهید که لوله آب ساختمان نشتی داشته باشد.

کنتور آب را چک کنید

تمامی شیرهای آب ورودی به ساختمان را ببندید و سپس به سراغ کنتور آب بروید عدد را یادداشت کنید، پس از ۲ ساعت برگردید( در طول این زمان حتما هیچ کدام از شیرهای آب باز نباشد) و عدد روی کنتور را چک کنید اگر افزایش پیدا کرده باشد قطعا لوله های آب نشتی دارد.

وجود قارچ و کپک روی دیوار

در صورتی که لوله کشی آب ساختمان به صورت توکار باشد قطعا با نشتی لوله های آب، کم کم آب به داخل دیوار نفوذ پیدا می کند و باعث ایجاد کپک و قارچ روی دیوار می‌شود.

قارچ و کپک روی دیوار

نم و رطوبت، شکم زدگی دیوار، سقف یا کف زمین

نفوذ آب به داخل دیوار، سقف و کف زمین ممکن است شکم زدگی را به بار بیاورد، قطعا در صورت شکم زدگی یا آسیب دیوار، سرامیک، سقف به نشتی لوله آب شک کنید.

اگر با افت فشار ناگهانی آب مواجه هستید حتما لوله کشی ساختمان مشکل دارد

آب هر ساختمان با ورود داخل لوله های آب در جریان است و با باز و بستن شیرهای آب در جریان است، قطعا با نشتی لوله آب و سوراخ شدن لوله های آب، فشار آب به شدت پایین می‌آید.

افت فشار ناگهانی آب

افت فشار پکیج دیواری

پکیج دیواری مزایای زیادی دارد اما قطعا اگر به خوبی از آن نگهداری نکنید زود خراب می‌شود. یکی از عوامل گرم نشدن آب پکیج افت فشار پکیج دیواری است، نشتی لوله آب، سوراخ بودن مبدل حرارتی، خرابی شیر پرکن و… از عوامل اصلی کاهش فشار پکیج دیواری است.

علت افت فشار پکیج دیواری

تشخیص نشتی لوله آب از صدای چکه کردن دائم آب

اگر در منزل دائما صدای چکه کردن آب را می‌شنوید، اما نمی‌توانید منبع آن را پیدا کنید، به احتمال بسیار بالا، در قسمتی از خانه، نشتی آب وجود دارد.

تشخیص نشتی لوله آب از صدای چکه کردن دائم آب

نشتی لوله آب می تواند به سقف طبقه پایین آسیب بزند

اگر لوله کشی ساختمان از کف انجام شده باشد، قطعا با نشتی لوله آب شاید شما علائم ظاهری چون نم و رطوبت را مشاهده نکنید اما سقف واحد پایین شما به شدت نم زده باشد. قطعا اگر این مشکل حل نشود حتی امکان تخریب گچ سقف طبقه پایین وجود دارد.

چگونه محل دقیق نشتی و ترکیدگی لوله آب را تشخیص دهیم؟

برای پیدا کردن محل دقیق نشتی لوله آب نیاز به کندن چندین نقطه مشکوک است

قطعا با مشاهده علائم بالا شما می‌توانید از نشتی لوله آب ساختمان مطمئن شوید، لوله کش ساختمان با توجه به تجربیات خود احتمالا می‌تواند مکان نشتی لوله آب را پیدا کند؛ هر چند که باز هم ممکن است اشتباه کند و چندین نقطه را با کلنگ بکند تا بتواند محل دقیق نشتی لوله آب را پیدا کند.

تشخیص نشتی و ترکیدگی لوله آب با دستگاه و بدون تخریب

قطعا پیدا کردن محل دقیق نشتی لوله آب نه تنها برای تمامی لوله کش های ساختمان سخت است بلکه کندن چندین نقطه از کف زمین برای صاحبخانه ها هم سخت است، امروزه دیگه مشکل نشت یابی لوله آب حل شده است، به راحتی محل دقیق نشتی و ترکیدگی لوله آب با دستگاه پیدا می‌شود و نیازی به تخریب و کندن محل های مشکوک نیست.

دلایل رایج نشتی آب در نشت یابی لوله با دستگاه، شامل فرسودگی لوله آب، گیر کردن اجسام در لوله، شکستگی لوله و یخ زدن لوله‌های آب در زمستان است. برای پیدا کردن محل دقیق نشتی و ترکیدگی لوله آب با دستگاه کافیه با شماره ۰۹۱۲۲۰۳۰۹۷۹ تماس بگیرید.

نشت یابی لوله آب با دستگاه صوتی

هنگامی که آب داخل لوله ها در جریان است صدایی از خود تولید می‌کند از این رو با سوراخ شدن لوله آب و نشتی لوله آب صدای متفاوتی تولید می شود، در روش نشت یابی با دستگاه صوتی، حتی امواج کوچک‌ترین حرکات آب (حاصل از سوراخ‌های بسیار کوچک در لوله) هم شناسایی می‌شود.

از معایب دستگاه صوتی این است که تنها تا عمق ۴۰ متری می‌تواند نشتی لوله آب را تشخیص دهد.

نشت یابی لوله آب با دستگاه مادون قرمز

در این دستگاه دریافت امواج مادون قرمز از طریق گیرنده و فرستنده مخصوص خود، محل دقیق نشتی آب را مشخص می‌کند. این دستگاه به خصوص برای تشخیص نشتی لوله آب در اعماق زمین بسیار کاربردی است.

نشت یابی لوله آب با دستگاه مادون قرمز
نحوه تشخیص ترکیدگی لوله آب با دستگاه

فواید تشخیص نشتی و ترکیدگی لوله آب با دستگاه

  1. کاهش تخریب و کندن کف ساختمان
  2. پیدا کردن محل دقیق نشتی لوله آب
  3. سرعت زیاد در ترمیم لوله سوراخ شده
  4. انجام سریع ترمیم ترکیدگی لوله آب قبل از آسیب زدن به قسمت های مختلف ساختمان
Summary
نحوه تشخیص ترکیدگی لوله آب با دستگاه
Article Name
نحوه تشخیص ترکیدگی لوله آب با دستگاه
Description
بهترین روش برای رفع نشتی لوله آب و تشخیص ترکیدگی لوله آب با دستگاه صورت می گیرد که به دو صورت حرارتی و مادون قرمز در بازار وجود دارد.
Author
دسته بندی

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *